Kontakt

adcreativeguru@gmail.com

Jak umělá inteligence formuje osobní zdravotní diagnostiku

Byla jen otázka času, kdy začnou lidé využívat ChatGPT k vlastní zdravotní diagnostice. Google felčarů roste, jak hub po dešti. Teď tito „odborníci“ dostávají do ruky další mocný nástroj.

Na netu se dočtete o příbězích jako je ten o Katie Sarvelové žijící na Aljašce, která seděla na svém přehozu s motivem losa a medvěda a zadávala své příznaky do aplikace ChatGPT. Mezi tyto příznaky patřil pocit, že jí hoří polovina obličeje, občasná necitlivost, pocit mokré kůže, i když je suchá, a noční slepota. ChatGPT sice odmítl diagnostikovat, ale jakou možnou příčinu uvedl roztroušenou sklerózu, autoimunitní onemocnění postihující centrální nervový systém. Ačkoli Sarvelová potřebovala další lékařské potvrzení, přesnost návrhu ChatGPT ohromila i jejího neurologa.

AI autodiagnostika
Takhle si Katie Sarvelovou představuje Midjourney V6

ChatGPT příznaky nemocí

Nástup ChatGPT vyvolává srovnání s běžnou praxí vyhledávání příznaků na internetu, často označovanou jako "autodiagnostika" nebo konzultace s "doktorem Googlem". Pro jednotlivce, jako je Sarvelová, kteří se léta potýkali s nediagnostikovanými příznaky, slouží ChatGPT jako personalizovaný vyhledávací nástroj, který potenciálně šetří cenný čas v rámci systému zdravotní péče, který odrazuje nejen dlouhými čekacími lhůtami.

Svěření rozhodování o zdravotních problémech nástrojům umělé inteligence však s sebou jistě nese mnohá rizika. Významným omezením ChatGPT je možnost předkládání vymyšlených informací, v terminologii AI známá jako "halucinace". Odborníci toto riziko uznávají, ale zároveň zdůrazňují, že ChatGPT svou diagnostickou silou překonává vyhledávač Google, což jej staví do pozice cenného nástroje pro zdravotníky i pacienty.


Cyberchondria
ChatGPT diagnostika

Je "autodiagnostika" škodlivá?

Koncept "autodiagnostiky" vyvolává ve společnosti diskuse. Zdaleka ne všechny zdravotní informace jsou stejně důvěryhodné a spoléhání se na online obsah může vést ke "kyberchondrii", což je úzkost vyplývající z neužitečných nebo nepřesných informací. Navzdory těmto problémům výzkumníci tvrdí, že vyhledávání obecných informací na internetu není ze své podstaty negativní, pokud ho však doplňuje odborné lékařské poradenství.

Studie hodnotící přesnost ChatGPT při autodiagnostice ortopedických onemocnění ukazují rozporuplné výsledky, což nevylučuje potenciál chatbota, ale varuje před spoléháním se na přesné diagnózy. I když lékařská komunita uznává hodnotu nástrojů umělé inteligence (např. ChatGPT) jako doplňkových diagnostických pomůcek, potřeba klinických zkušeností a odborných znalostí zůstává prvořadá.

Další možná využití ChatGPT ve zdravotnictví

Pacienti nacházejí pro ChatGPT další zajímavá využití. Mj. překlad složitého lékařského žargonu do jazyk, který pochopí i běžný smrtelník. Nástroj může také pomoci pacientům formulovat otázky pro zdravotnické pracovníky, což usnadňuje efektivní komunikaci při návštěvách ordinací.

Závěrem lze říci, že ačkoli nástroje umělé inteligence, jako je ChatGPT, nabízí nový přístup k zkoumání vlastního zdravotního stavu, měly by být považovány jen za doplňkové nástroje než za náhradu odborného lékařského poradenství. Pochopení omezení a potenciálních rizik je zásadní pro zajištění bezpečného a informovaného používání.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.*